Zpěv a hudba jávského gamelánu ohromily Českou Republiku, Praha, 8 Dubna 2015

Zpěv a hudba jávského gamelánu ohromily stovky návštěvníků, kteří se zúčastnili hudebního koncertu Vychodni Inspirace v Nove hudbě na Akademii múzických umění v Praze v úterý večer (7/4). Tento každoroční koncert je organizován Katedrou bicích nástrojů Fakulty hudby a tance, AMU v Praze. Na představení se také podílela hudba Indie a Blízkého východu.

 

Hudba gamelanu byla představena souborem Wirama Galih z velvyslanectví Indonésie v Praze, vedeným Martonen Szataiem (31 let) s Dorou Györfi (26 let) jako zpěvačkou. Jak Marton tak Dora jsou z Budapešti a také bývalí studenti programu Darmasiswa (Indoneské stipendium). Oba se naučili umění gamelanu a sindenu (tradiční zpěv) na indonéském Institutu Seni (Umělecký institut) v Surakartě. Marton a Dora vyjádřují lásku ke gamelanu a sindenu od prvního okamžiku, kdy se zaposlouchali do jeho jemné a uklidňující melodie. Doufáme, že Marton i Dora budou vystupovat i nadále a více tak přiblíží gamelan a sinden české společnosti.

 

Soubor Wirama Galih byl založen v roce 2013. Skládá se z pracovníků indonéského velvyslanectví v Praze a dalších českých příznivců gamelanu. Wirama Galih již vystupoval na různých diplomatických a uměleckých akcích. Název Wirama Galih znamená rytmus srdce, protože v gamelanové hudbě musí hráči naslouchat jeden druhému srdcem.

 

Indonéský velvyslanec v Praze, Dr. Aulia Aman Rachman, který byl přítomen na představení, řekl, že podpora indonéského umění a kultury je spojená s ekonomickou diplomacií, a to v tom smyslu, že se Indonésie stává turistickou destinací pro českou veřejnost. Velvyslanec Aulia se zavázal představovat umění a kulturu Indonéské republiky veřejnosti.

 

Návštěvníkům se hudba gamelanu líbila a obdivovali způsob jakým může koordinace jednotlivých nástrojů produkovat tak krásný zvuk, i když nerozumněli zpěvu.

 

V rámci propagace země, Indonéské velvyslanectví v Praze připravilo stánek s turistickými informační letáky a také malé cukrářské pochoutky typické pro Indonésii.

 

7apr15

7apr152

7apr153

Similar Articles

Top