Oslava 90. výročí narození prof Zorica Dubovská

Narozena 11.4.1926 v Praze. Odbornice na indonéské jazyky, autorka učebnic indonéštiny a javánštiny a prací z historie zemí Indonéského souostroví. Zdrojem inspirace mladé generace Indonésanů v Československo a Českou republiku, a Češi vztahující se k Indonésii. Má učí Bahasa Indonesian v UK po mnoho let a podařilo se nést mladých odborníků na indonéském jazyce. Ona je nejkrásnější dárek pro Českou a Indonésie vztahů.

  1. Indonéské lidové pohádky. Sbírka pohádek pro děti i dospělé z daleké Indonésie sebrala a připravila známá odbornice na jazyk i kulturu oblasti.
  2. Indonéština. Učebnice indonéštiny ve dvaceti lekcích, doplněná národopisnými fotografiemi. Indonéština je od roku 1945 úředním jazykem Indonéské republiky. Vyvinula se z malajštiny a patří do skupiny austronéských jazyků.
  3. Úvod do javánštiny.
  4. Dějiny Indonésie. První vydání nepřevzatých, původních a česky sepsaných dějin předních českých odborníků na indonesistiku systematicky popisuje historii (a to především tu politickou) Indonéského souostroví. Přes základní geografické údaje, osvětlení základních pojmů, zeměpisný a demografický přehled se dostává k tomu nejpodstatnějšímu – přehledným způsobem zpracovaným a celistvým indonéským dějinám. Popisuje jejich počátky neodmyslitelně spjaté s indickými myšlenkovými proudy, postupuje přes historii vzniku států střední a východní Jávy, věnuje pozornost pronikání islámu do oblasti, neopomíjí regionální důležitost kolonialistických intencí. Nejpodstatnější část publikace je věnována novým dějinám oblasti, jež se začaly odpočítávat od počátku dvacátého století. Poslední kapitolky jsou věnovány nástinu indonéské kultury, zahrnují v sobě jak architekturu, písemnictví a scénické umění, tak vývoj česko-indonéských a českoslovesko-indonéských vztahů. – Z informačního hlediska doplněno chronologií významných událostí, dynastickými přehledy, pohledem na periodizaci indonéských dějin, slovníčkem indonéských pojmů a vybranou bibliografií

DSC_0015 (640x427)

DSC_0167 (427x640)

dejiny-indonesie-124654

mid_indoneske-lidove-pohadky-pEz-172371

indonestina-47882

uvod-do-javanstiny-126392

Similar Articles

Top